Den här helgen har vi sett fram emot! Vi skulle nämligen få träffa både En Gedi och Fontanka igen! Alltid lika roligt att få se hur våra bebisar utvecklats vidare hemma hos sin nya familj.❤️ Utöver 6 Burmillor med vårt stamnamn, närvarade ytterligare 5 st, så vi fick njuta av många fina katter och deras glada ägare. Såklart blev inte helgen sämre av att vi fick så fina resultat! 😉
På lördagen var En Gedi för första gången på utställning, och han skötte sig verkligen bra fast det var så mycket ovana ljud och händelser. Han fick sitt cert och blev dessutom nominerad till panel! Alla våra damer fick också sina cert, även om jag höll andan när jag såg konkurrensen som Lomizi hade. Men domaren bedömde henne som finast, så det var hon som fick certet. Fontanka var den som blev kvar sist i tävlan mot Lomizi om Bäst i Variant (BIV) men fick se sig slagen av mormor. Ändå roligt att en så ung katt brädade alla de andra 😉Lomizi stod sig länge i semifinalen, men fick finna sig med andra plats, och nomineringen till panel gick till en fin britt som senare också vann och blev BIS.





Vad det gäller kastraterna, fick Nouise sista nödvändiga certet för att bli Premier. I övrigt sopade Mikuzi banan med alla kastrater, inklusive Nousie som fått så fin bedömning. Mikuzi blev BIV kastrater och dessutom nominerad till panel!



Panelen var såklart extra spännande med tanke på att detta var första utställningen både för En Gedi och hans matte. Så vi jublade när han vann!! En stund senare upprepade Mikuzi succén, och tack vare alla dessa poäng (44) blev vi BIS i uppfödarklassen. Vilken härlig dag! 🍾🍾



Med så mycket framgång räknar man inte med att få uppleva något liknande på ett tag, men söndagen blev ännu bättre! Återigen fick alla våra katter sina cert, efter väldigt fina bedömningar. Lomizi blev återigen BIV fertila och Mikuzi BIV kastrater. Nousie blev Ex 1 i seniorbedömningen.



Men dessutom blev det full pott på antal möjliga nomineringar den här dagen! Både Fontanka och Diaporos nominerades till panel som kattunge i respektive kön,🥳🥳 sedan nominerades Lomizi som fertil hona och Mikuzi som kastrathona.



Även de unga katterna skötte sig fint i panelen, trots att det var lite läskigt…. och sedan blev Mikuzi BIS igen! Nousie blev BIS Senior och vi blev ännu en gång BIS som uppfödare – denna gång med hela 54 poäng. SÅÅÅ ROLIGT!!





